Model BIM to nie tylko przeniesienie obiektu budowlanego do trójwymiarowej przestrzeni, ale przede wszystkim próba odzwierciedlenia jego wszystkich fizycznych i funkcjonalnych właściwości. BIM umożliwia projektantom podejmowanie trafnych i w pełni świadomych decyzji. Efekty? Znaczna oszczędność czasu, eliminacja błędów projektowych i wyższa jakość projektu. Z raportu BIM – polska perspektywa ogłoszonego przez Autodesk wynika, że ponad 60% respondentów za największą korzyść uważa jakość tworzonych projektów i redukcję liczby błędów na etapie realizacji. Blisko 40% stwierdza, że BIM gwarantuje lepszą współpracę osób zaangażowanych w projekt, a finalnie – lepszy jakościowo projekt.
BIM przynosi korzyści projektantom, dając inteligentne narzędzia pracy, które wykorzystane w sposób umiejętny mogą zagwarantować redukcję kosztów budowy i przyszłej eksploatacji. To pozwala na dokładną analizę i planowanie inwestycji oraz czyni proces inwestycyjny bardziej przejrzystym, a zarazem jak nigdy wcześniej usprawnia międzybranżową komunikację wszystkich osób zaangażowanych w proces. Dla inwestora BIM powinien oznaczać minimalizację ryzyka związanego z inwestycją – co ma swoje przełożenie zarówno na optymalizację kosztów, jak i czas planowanych działań. Decydując się na BIM, wykorzystujemy możliwości, które daje nam ciągły rozwój technologii. Każdego roku przesuwamy bariery w projektowaniu, czerpiąc korzyści wielokierunkowo.
projektant w SMAY Sp. z o.o.
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (kierunek: energetyka, specjalność: ciepłownictwo, ogrzewnictwo i klimatyzacja). Prowadzi szkolenia w zakresie obsługi oprogramowania Revit (MEP) w firmie bim.edu.pl. Współautor książki BIM w architekturze – koordynacja branż. Autor złożonych modeli HVAC w programie Revit. W firmie SMAY jest odpowiedzialny za wdrażanie technologii BIM, wykonywanie symulacji CFD i wsparcie projektantów branżowych.